Ornitološko društvo “Naše ptice” je u razdoblju od 14.04. do 16.04.2021. godine na Tjentištu, u Nacionalnom parku “Sutjeska” organiziralo radionicu posvećenu jačanju kapaciteta za monitoring zaštićenih/ugroženih vrsta ptica sa ciljem jačanja kapaciteta i podrške unaprjeđenju specifičnih vještina službenika zaštićenih područja, predstavnika nevladinog sektora iz oblasti zaštite životne sredine, kao i predstavnika državnih i lokalnih institucija koje rade na zaštiti biodiverziteta u projektnom području.
Ova radionica je jedna od aktivnosti koje se implementiraju u sklopu projekta “Bear in Mind – Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders”, koji financira Europska Unija u okviru IPA Programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020, koji Ornitološko društvo ,,Naše ptice” provodi u suradnji sa partnerskim organizacijama Udruga za zaštitu okoliša i održiva razvitka ,,Naša baština” iz Tomislavgrada (Bosna i Hercegovina) i sa Centrom za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice (Crna Gora).
Program radionice bio je u posvećen monitoringu ptica i sastojao se od teorijskog i praktičnog dijela.
U uvodnom dijelu radionice Josipa Bagarić, koordinatorica projekta ispred Ornitološkog društva “Naše ptice” predstavila je projekat “Bear in Mind”, nakon čega je Tomaž Mihelič iz DOPPS-a održao predavanje i prezentaciju o primjerima proučavanja ptica uz pomoć telemetrije u Sloveniji.
Drugi dan radionice započeo je izlaskom na teren, gdje je sudionicima demonstrirana playback metoda za monitoring troprstog (Picoides tridactylus) i planinskog djetlića (Dendrocopos leucotos), kao i pronalaženje i bilježenje tragova lještarke (Tetrastes bonasia) u svrhu monitoringa. Osim ptica, sudionici su imali priliku promatrati i divokoze. Nakon terena uslijedila je prezentacija Tomaža Miheliča o pticama kao oružjem u zaštiti prirode, sistemu monitoringa i iskustvima u EU. Za kraj dana ponovno je uslijedio terenski dio radionice. Visoki snijeg na planinama onemogućio je obilazak pjevališta tetrijeba i demonstraciju playback-a za monitoring sova, umjesto toga sudionici su imali priliku promatrati dva para surih orlova (Aquila chrysaetos), naučiti nešto više o ovoj vrsti i potražiti njihova gnijezda na strmim liticama okolnih planina.
Treći dan radionice također je započeo terenom, sudionici su na drugom dijelu parka imali priliku isprobati playback metode, bilježiti tragove lještarke i učiti prepoznavati staništa određenih vrsta. Po povratku u Tjentište sudionicima je predstavljen rad na Atlasu ptica Slovenije, a za kraj radionice demonstrirano je postavljanje mreža za hvatanje tetrijeba kao dijela procesa telemetrijskog praćenja vrste.
U okviru ovog projekta planirana je organizacija još jedne radionice na temu monitoringa ptica u Bosni i Hercegovini, koja će biti održana u Parku prirode “Blidinje”.