U periodu 12.04 do 14.04.2021. godine Centar za zaštitu i proučavanje ptica ja na teritoriji nacionalnog parka Durmitor organizovao radionicu posvećenu jačanju kapaciteta za monitoring zaštićenih/ugroženih vrsta sa ciljem jačanja kapaciteta i unaprijeđenja specifičnih vještina rendžerskih službi nacionalnog parka, zainteresovanih strana iz nevladinog resora iz oblasti zaštite životne sredine kao i predstavnika lokalnih i državnih institucija koje rade na zaštiti biodiverziteta na zaštićenom području.
Organizovanje radionice je jedna od aktivnosti koje se implementiraju u sklopu projekta ,,Bear in Mind – Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders”, a koji finansira Evropska Unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020, koji CZIP sprovodi u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Bosne i Hercegovine – Ornitološko društvo ,,Naše ptice” iz Sarajeva i Udruga za zaštitu okoliša i održiva razvitka ,,Naša baština” iz Tomislavgrada.
Program radionice bio je posvećen monitoringu ptica i sastojao se iz teorijskog i praktičnog dijela. Prvog dana je Bojan Zeković ispred Centra za zaštitu i proučavnje ptica ukratko upoznao učesnike sa projektom i agendom, nakon čega je Tomaž Mihelič iz DOPPS-a održao kratku prezentaciju sa instrukcijama prije terena koji će uslijediti.
Drugi dan radionice sastojao se iz praktičnog dijela gdje je učesnicima na terenu prezentovana playback metoda za monitoring troprstog (Picoides tridactylus) i planinskog djetlića (Dendrocopos leucotos). Na terenu su učesnici upoznati i sa osnovnim karakteristikama vrsta, njihovim ekološkim nišama kao i prijetnjama i činiocima koji mogu imati negativan uticaj na njihov biodiverzitet. Pored osluškivanja imali su i mogućnost posmatranja ovih vrsta. Osim pomenutih, učesnici su upoznati sa playback metodologijom monitoringa sova i to planinske kukumavke (Aegolius funereus), patuljaste (Glaucidium passerinum) i uralske sove (Strix uralensis) kao i pronalaženjem i praćenjem tragova velikog tetrijeba (Tetrao urogalus) i lještarke (Tetrastes bonasia).
Teorijski dio radionice sastojao se iz prezentacije Tomaža Miheliča gdje su učesnici upoznati sa sistemima moniotringa, njegovom značaju i prednostima kao i sa iskustvima u EU.
Loši vremenski uslovi onemogućili su terenski dio radionice trećeg dana pa je učesnicima teorijski objašnjena metodologija i proces telemetrijskog praćenja tetrijeba; način širenja mreža i postavljanja transmitera, prednosti telemetrije u prikupljanju podataka i sl. Nakon prezentacije, učesnici su imali priliku da odgledaju kratki dokumentarni film o pticama ˝Ambasadori Crne Gore˝ kao i da se upoznaju sa radom na Atlasu ptica Slovenije.
Kraj radionice bio je predviđen za sumiranje utisaka i kratku diskusiju gdje su učesnici imali priliku da postavljaju pitanja i sami dijele iskusta. U okviru projekra planirana je organizacija još jedne radionice u cilju jačanja kapaciteta za monitoring zaštićenih i ugroženih vrsta ptica, koja će biti održana u parku prirode ,,Piva”.