Udruga za zaštitu okoliša i održiva razvitka “Naša baština”, u suradnji sa partnerskom organizacijom Ornitološkim društvom “Naše ptice” iz Bosne i Hercegovine, organizirala je drugi trening u ciklusu od planiranih četiri (dva treninga posvećena monitoringu sisavaca, a dva monitoringu ptica), a čiji fokus je bio na monitoringu zaštićenih vrsta sisavaca: ,,Jačanje kapaciteta za monitoring zaštićenih/ugroženih vrsta sisavaca’’, koji je održan od 26. do 28. travnja 2021. godine, u Tomislavgradu, u sklopu parka prirode ,,Blidinje’’.
Radionica je organizirana u okviru projekta “Bear in Mind – Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders”, koji financira Europska unija u okviru IPA Programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020, a koji navedene organizacije provode sa partnerom iz Crne Gore, Centrom za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice.
Radionica je bila posvećena jačanju kapaciteta za monitoring zaštićenih/ugroženih vrsta sisavaca sa ciljem podrške unaprjeđenju specifičnih vještina službenika zaštićenih područja, predstavnika nevladinog sektora iz oblasti zaštite životne sredine, kao i predstavnika državnih i lokalnih institucija koje rade na zaštiti biodiverziteta u projektnom području.
Kao i prethodne radionice organizirane u okviru projekta “Bear in Mind” i ova se sastojala od teorijskog i praktičnog dijela.
Prvi dan radionice, u uvodnom dijelu Josipa Bagarić, koordinatorica projekta ispred Ornitološkog društva “Naše ptice” predstavila je projekat nakon čega su se sudionici uputili na teren gdje im je doktor Slaven Reljić sa Veterinarskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu demonstrirao postavljanje zamki za medvjeda i vuka, mjerenje i uzorkovanje uhvaćene životinje prema propisanom obrascu, obilježavanje uhvaćenje jedinke telemetrijskom ogrlicom i praćenje pomoću VHF antene, a za kraj sudionici su imali priliku vježbati imobilizaciju uhvaćene životinje puškom (vježba na kartonskom modelu).
Drugi dan radionice sudionici su se uputili prema jednom od hranilišta u PP Blidinje, unutar lovišta Vran. Grupu je predvodio prof. Reljić, a sudionicima je demonstrirano postavljanje foto zamki, radilo se na pronalaženju tragova medvjeda i vuka, a sudionici su dobili upute kako propisno označiti, prikupiti, čuvati i na kraju evidentirati pronađene tragove (npr. izmet) u svrhu monitoringa. Dolaskom na spomenuto hranilište sudionici su pronašli kostur svježe odstreljenog medvjeda, žrtve krivolova. Povratkom u hotel sudionici su upoznati s tim kako zakonski postupiti u slučaju krivolova i kako su takvi podaci bitni za monioring i kako ih evidentirati.
Treći dan radionice uslijedio je teorijski dio. Igor Trbojević, profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci i Fakulteta za ekologiju Nezavisnog univerziteta u Banja Luci, održao je predavanje o statusu i zakonskoj regulativi medvjeda i vuka u Bosni i Hercegovini. Nakon njega svoja znanja i iskustva o monitoringu medvjeda i vuka u BiH sa sudionicima je podijelio Haris Hadžihajdarević iz J.P. Nacionalni park “Una” d.o.o., koji se ovime bavi od 2013. godine. Predavanje o standardu za monitoring velikih zvijeri u Hrvatskoj pripremio je i održao prof. dr. sc. Josip Kusak sa Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i član Carnivora magna – Instituta za istraživanje, očuvanje i upravljanje velikim zvijerima. Za kraj prof. Reljić sudionicima je predstavio Monitoring protokole za medvjeda i vuka za zaštićena područja.
Paralelno sa održavanjem radionice projektni tim, uposlenici ŠGD Hercegbosanske šume (Šumarija Tomislavgrad), predvođeni prof. Reljićem i Natarshom Babić radili su na hvatanju jedne jedinke mrkog medvjeda unutar lovišta Vran, PP Blidinje. Medvjed Vranac uhvaćen je u petak. 30.04.2021. i označen GPS odašiljačem, a njegovo kretanje kontinuirano će se pratiti radi dobijanja podataka koji će poslužiti za izradu Plana upravljanja ovom vrstom za područje NP Sutjeska i PP Blidinje.
U okviru ovog projekta planirana je organizacija još jedne radionice u BiH na temu monitoringa sisavaca, koja će biti održana u Nacionalnom parku ,,Sutjeska”.