U noći između utorka i srijede 11-12. maja 2021. godine, dobili smo sjajne vijesti od kolega sa terena na Durmitoru: uz pomoć mreža uhvaćen je i označen GPS/GSM satelitskim transmiterom mužjak tetrijeba gluhana (Tetrao urogallus)! To je prvi teterijeb koji je u naučne svrhe uhvaćen i označen satelitskim transmiterom na teritoriji Crne Gore, što je nakon Slovenije, tek drugi primjer u regionu.
Ovaj, inače izuzetno kompleksan proces, koji su pripremili i sproveli ornitolozi iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica, je samo jedna od brojnih aktivnosti koje se implementiraju kroz projekat ,,Bear in Mind: Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders’’, a koji je finansijski podržan od strane Evropske unije i Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija u Crnoj Gori, u sklopu Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020.
Na ovaj način, koristeći GPS/GSM satelitsku telemetriju, pročuavaćemo obrasce kretanja ove, zakonom zaštićene vrste u Crnoj Gori, kako bismo dobili detaljniji uvid u njeno ponašanje i izbor staništa u prostornom opsegu u kojem je uhvaćena, a bez uznemiravanja ptica ili ostavljanja mirisnih tragova koji mogu privući predatore. Ovi, kao i drugi podaci koji se mogu dobiti telemetrijskim praćenjem (GPS položaj, nadmorska visina, brzina, smjer, svjetlost, temperatura, vazdušni pritisak itd.) će biti osnova za izradu Plana upravljanja ovom vrstom za područje u kojem je uhvaćena, što će biti jako važan korak u unaprjeđenju njene zaštite i upravljanja, kao i zaštite staništa koje koristi. U istu svrhu, planirano je hvatanje i označavanje još jedne jedinke tetrijeba gluhana i dvije jedinke jarebice kamenjarke (Alectoris graeca), što bi predstavljalo značajan doprinos u promovisanju telemetrije kao pouzdane naučne metodologije u cilju zaštite biodiverziteta, naročito ornitofaune, u Crnoj Gori.
Nakon što je opremljen transmiterom, čija je veličina i masa (50 g) prilagođena ovoj vrsti u cilju minimiziranja uticaja na njen dalji život, tetrijeb je dobio ime Nugota, po lokaciji na kojoj je uhvaćen – selo Dobri Nugo, i pušten da slobodno nastavi sa svojim avanturama u durmitorskim šumama.