Radionica posvećena jačanju kapaciteta za monitoring ugroženih/ zaštićenih vrsta sisara, održana ja u okviru Nacionalnog parka ,,Sutjeska” u razdoblju od 24 – 26.11.2021.
Radionicu je organiziralo Ornitološko društvo “Naše ptice” iz Sarajeva i bila je to posljednja ovakva aktivnost u okviru projekta “Bear in Mind”.
Uloga predavača pripala je dr. Sc. Slavenu Reljiću sa Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, sa 11 godina iskustva u radu sa velikim zvijerima.
Radionica je započela predstavljanjem aktivnosti i dosadašnjih rezultata projekta ”Bear in Mind” od strane Josipe Bagarić iz Ornitološkog društva “Naše ptice”. Nakon toga uslijedilo je predavanje Slavena Reljića o prepoznavanju i bilježenju znakova medvjeda i vukova u svrhu monitoringa. O statusu i zakonskoj regulativi medvjeda i vuka u Bosni i Hercegovini predavao je Igor Trbojević sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u u Banja Luci i Fakulteta za ekologiju Nezavisnog univerziteta Banja Luke. Poslije predavanja prešlo se na praktični dio gdje je učesnicima demonstrirano postavljanje zamki za medvjeda.
Drugog dana radionice organiziran je odlazak na terenski rad u svrhu pronalaska znakova prisutnosti velikih zvijeri (medvjeda i vuka) te njihovo označavanje i čuvanje. Posjećena su dva hranilišta za divlje životinje u okviru parka, a učesnici su imali priliku promatrati i divokoze. Demonstrirana je imobilizacija uhvaćene životinje puhaljkom (vježba na kartonskom modelu), opisan je način mjerenja životinje, uzorkovanje prema propisanom obrascu i obilježavanje uhvaćene jedinke telemetrijskom ogrlicom i njeno praćenje. Na kraju dana demonstrirano je postavljanje zamke za vuka.
Zbog vremenskih neprilika posljednji dan radionice posvećen je predavanjima. Predavanje o procjeni brojnosti populacije vukova u Republici Hrvatskoj na temelju analize znakova prisutnosti i u Republici Sloveniji na temelju genetskih analiza održao je Slaven Reljić. Nakon njega Aleksandra Anja Dragomirić iz Centra za zaštitu životne sredine, Banja Luka, rekla je nešto više o procjeni brojnosti populacije medvjeda u Bosni i Hercegovini na temelju genetske analize iz uzoraka i o osnivanju Interventnog tima za velike zvijeri u Republici Srpskoj. O hvatanju i telemetrijskom praćenju medvjeda u okviru projekta ”Bear in Mind” , kao i o istraživanju i monitoringu velikih zvijeri u Nacionalnom parku ,,Una” predavao je Reljić, a tom prilikom prikazana je i reportaža o Goranki, autora Nemanje Živaljevića. Na kraju radionice sa učesnicima su podjeljena iskustva Interventnog tima Republike Hrvatske u radu sa velikim zvijerima, s ciljem da se potakne osnivanje ovakvog tima i u Federaciji BiH.
Ovom radionicom završen je ciklus od ukupno 8 radionica posvećenih jačanju kapaciteta za monitoring zaštićenih/ ugroženih vrsta ptica i sisara, održanih u prekograničnim zaštićenim područjima Bosna i Hercegovina – Crna Gora, odnosno Nacionalnom parku “Durmitor” i Parku prirode “Piva” u Crnoj Gori i Nacionalnom parku “Sutjeska” i Parku prirode “Blidinje” u Bosni i Hercegovini.