Nacionalni park Blidinje nalazi se u Hercegovini, u sjevernoj zoni Dinarida, sjeverozapadno od Mostara, na desnoj obali Neretve. Na istoku se graniči sa klisurom Neretve, na severnoj strani kanjonom reke Doljanke, a na južnoj kanjonom reke Drežanke. Park se prostire na površini od 358 km2, a obuhvata područje planinskih lanaca Čvrsnica, Čabulje i Vrana.
Zbog svojih povoljnih geomorfoloških karakteristika i impresivnih pejzaža, Blidinje je 1995. godine proglašeno Parkom prirode.
Glavni motivi za uspostavljanje NP Blidinje nalaze se u raznim endemskim biljkama, raznolikosti životinjskog sveta koji naseljava prelepe šume, nagle litice, duboke provalije, živeći slobodno da bi se razvijali po zakonima prirode, daleko od uticaja čoveka.
Nacionalni park Blidinje pokriva većinu masiva: planine Čvrsnica, planine Vran, doline Dugo polje (dugo polje) i krajnje zapadne dijelove masiva Čabulje. Ovo je područje visokogorskih karakteristika od 1000 m do 2228 m. Blizu 40% površine parka pokriveno je šumom.
Centralnim delom parka dominira prelepo prostranstvo – Dugo polje (dugo polje), tipična zatvorena kraška depresija. Ima oblik poslužavnika, dugačak je oko 12 kilometara, širok od 2 do 3 km i nalazi se na nadmorskoj visini od 1250 m. Park prirode Blidinje dobio je ime po jezeru Blidinje koje se nalazi na dnu Dugog polja (dugo polje) na nadmorskoj visini od 1184 m. Prosečna površina jezera je 3,2 kvadratna kilometra sa relativno malom dubinom. Voda u jezero dolazi prvenstveno iz okoline.