Ljepote parka prirode ,,Piva” su bile pravo osvježenje za sve učesnike radionice ,,Jačanje kapaciteta za monitoring zaštićenih/ugroženih vrsta sisara na području Parka prirode Piva” koji su prvi put boravili u ovom zaštićenom području. Radionica je održana u periodu od 5. do 7. jula 2021. godine, a program je koncipiran kao nastavak prethodne koja je održana u nacionalnom parku ,,Durmitor” na Žabljaku, u septembru prošle godine.
Tako su učesnici prvog dana radionice, u teorijskom dijelu, imali priliku da uče o statusu ugroženih vrsta sisara u Crnoj Gori i zemljama okruženja, kao i o zakonskoj regulativi u Crnoj Gori, zatim o monitoringu sisara baziranom na genetskim analizama, načinu prepoznavanja tragova medvjeda, vuka i risa u prirodi kroz primjer projekta procjene brojnosti populacije vukova u Hrvatskoj na temelju analize znakova prisutnosti, i na kraju da čuju priču o hvatanju i telemetrijskom praćenju medvjeda Borka u okviru projekta Bear in Mind.
Drugi dan radionice je najvećim dijelom bio posvećen upravo medvjedu Borku, tj. njegovom telemetrijskom praćenju, kada su učesnici radionice učili o radu s VHF i UHF prijemnicima i antenama, kroz potragu za Borkom i signalom sa njegove GPS ogrlice na cijeloj teritoriji parka prirode ,,Piva’’. Predavači su usput učesnicima demonstrirali brojne metode za prepoznavanje i praćenje tragova krupnih sisara u svrhu monitoringa, postavljanje kamera zamki i orjentaciju u prostoru. Zbog tehničkih problema otkazane su dvije online prezentacije o monitoringu slijepih miševa i upotrebi aplikacije iMammalia za unošenje podataka o prisustvu i brojnosti sisara, koje su planirane za drugi dan nakon povratka sa terena, a iste će biti održane na radionici koja će se održati u nacionalnom parku ,,Sutjeska’’.
Terenski dio obuke je nastavljen i trećeg dana, kada su učesnici imali priliku da detaljno uče o postavljanju zamki za hvatanje medvjeda u svrhu postavljanja GPS oglrica za telemetrijsko praćenje, o funkcionisanju samih ogrlica, uzimanju mjera uhvaćenih medvjeda, pripremi anestetika za uspavljivanje, a imali su priliku i da probaju pucanje iz puške za uspavljivanje, što je izazvalo najveće interesovanje kod svih.
Radionica je okupila učesnike iz dva zaštićena područja u Crnoj Gori (NP Durmitor i PP Piva), predstavnike Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u Cronj Gori, Uprave za šume, predstavnike i volontere nevladinih organizacija iz oblasti zaštite životne sredine, a radionicu je ispratio i novinar Radio-televizije Crne Gore koji je snimao kompletan događaj u svrhu snimanja emisije o projektnim aktivnostima i zaštiti krupnih sisara u Crnoj Gori. Radionica je na taj način bila i odlična prilika za razmjenu iskustava i informacija, kao i za dogovaranje buduće saradnje u cilju unaprjeđenja zaštite biodiverziteta u projektnom području.
Organizovanje radionice je jedna od aktivnosti koje se implementiraju u sklopu projekta ,,Bear in Mind – Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders”, a koji finansira Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020, koji CZIP sprovodi u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Bosne i Hercegovine – Ornitološko društvo ,,Naše ptice” iz Sarajeva i Udruga za zaštitu okoliša i održiva razvitka ,,Naša baština” iz Tomislavgrada.